Çarşamba, Kasım 28, 2012

İT KOPUK TAKIMI ~ Jennifer Egan

Çeviren: Zeynep Heyzen Ateş
Özgün Adı: A Visit from the Goon Squad
Kapak Baskı: Zirve Ofset
Yayın Yılı: 1.Baskı / Ağustos 2012
Yayın Evi: Pegasus Yayınları

ARKA KAPAK:


Afrika'dan Napoli'ye, New York'tan San Francisco'ya müzik yapımcılarından soykırımcı generallere, Jennifer Egan karakterlerinin hayatlarını hiç sakınmadan ve şevkle anlatıyor. 1970'lerden 2020'lere uzanan bu romanda, yaşlanan müzik yapımcısı Bennie Salazar ve asistanı Sasha'nın çocukluklarını, kariyerlerini ve aşklarını takip ediyoruz.

İt Kopuk Takımı, Bennie ve Sasha'nın inişli çıkışlı hayatlarının başkalarıyla kesiştiği anları yakalıyor. Jennifer Egan zarif üslubu ve yürek burkan sadelikteki anlatımıyla çılgın gençliklerinde yenilenlerin -delirenler, hapse düşenler ve intihar edenler- hikâyelerini yazıyor.

"Başladığı yerde biten bir kitap ama bir bakıyorsunuz, her şey değişmiş. Kitabı okuyan siz bile." 
The New Republic

"İt Kopuk Takımı'nı doya doya ciğerlerinize doldurun. Bırakın göğüs kafesinize yerleşsin ve orada şöyle bir demlensin. Bu muhteşem, yaratıcı romanın okurlar tarafından baş tacı edileceğine inanıyorum. Abartılı övgüler çağında yaşadığımızın ben de bilincindeyim ama İt Kopuk Takımı insanın nefesini kesiyor. Dünyaya yeni gözlerle bakmanızı sağlıyor. Marcel Proust İt Kopuk Takımı'nı okusaydı, eminim o bile hayran kalırdı." 
Cleveland Plain Dealer

"Bir başyapıt... Okuyucuya iddialı romanların, Kindle ve Facebook çağında bile, hızla değişen dünyayı anlamanın en iyi yollarından biri olduğunu hatırlatıyor... Facebook'taki tüm arkadaşlarınıza önermek isteyeceğiniz bir roman."
Assoclated Press
  • Birini düşünmekle, o kişiyi düşünmemeyi düşünmek arasındaki sınır çok incedir. (sf.115)
  • Birbirlerine sarılmışlardı, yabani ve seksi bir havaları vardı, bütün genç çiftler, bir süreliğine de olsa öyle görünür, sonra sadece yabanileşirlerdi. (sf.130)
  • Herkes kafayı bulmuş gibi konuşuyor çünkü bir yandan seninle konuşurken başkalarına e-posta atıyorlar. (sf.149)
  • Zaman adi bir serseridir. (sf.153)
  • İntiharın bir silah olduğunu hepimiz biliyoruz. Onu sanat yapmaya ne dersin? (sf.156)
  • "Sen de yalan söylemeyi denemedin mi?"
    "Denedim. Hem de uzun süre. Ama yalan söylediğimi aklımdan çıkaramıyordum ve doğruyu söylediğimde cezalandırıldım. Noel Baba'nın var olmadığını öğrenmek gibiydi -geri dönmeyi ve yeniden inanabilmeyi istersin ama artık çok geçtir." (sf.186)
  • (dünyanın hangi ülkesi olursa olsun öğrencilerin birbirlerine benzemeleri ne garip) (sf.256)
  • "Sorun şu ki", diye devam etti Bennie , "artık işin sesle bir ilgisi yok. Müzikle bir ilgisi yok. Kitlelere ulaşmakla ilgili. Hepimizin kabul etmesi gereken acı gerçek bu." (sf.349)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder