Cuma, Ocak 08, 2016

Bunker Tepesi Düşleri ~ John Fante

Kendisine de söyledim, son günlerde hayata Mina sayesinde tutunuyorum. Virginia Woolf başıma musallat oldu, Gece ve Gündüz'ü hâlâ bitiremedim. Bunker Tepesi Düşleri ile birlikte götürdüm okumayı, bu sayede pencereden atlamaktan kurtuldum galiba.

2016'nın ilk kitabı Fante'den oldu ve bundan mutluyum. Nedense satırlar çok dingin, çok huzurlu ama aslında iç sıkıntısı yüklü. Arturo Bandini ile birlikteyiz yine, Bunker Tepesi'nde bir otelde yazmaya ve yaşamaya çalışıyor.

Köşeyi dönmesini sağlayacak bir iş buluyor bu kez. Ama prensipler, idealler yaşananlarla örtüşmüyor, her şeyi bırakıp gidiyor Bandini.

Geri dönüşler genellikle hep böyledir zaten, başta bizi sarıp sarmalarlar, iyi geldiklerini düşünürüz ama aslında bir yandan da bizim yaşadığımız değişimi, etrafımızdakilerin biz yokken yaşadığı değişimi yüzümüze çarparlar bir yandan. Ve genellikle geri dönülen yerde yerleşmek mümkün olmaz. Yeni bir geri dönüşü getirir bu beraberinde ve geri dönüşler tekrarlanıp durur.

Ailesinin yanından ayrılıp Bunker Tepesi'ne geri dönüyor Bandini, ve değişim kaçınılmaz, zaman akıyor, hayat işliyor. Bunker Tepesi'ni de bıraktığı gibi bulamıyor.

Dün gece bitirdim kitabı ve bitirir bitirmez bir arkadaşıma şunu söyledim: Fante'nin en iyi yanı kitaplarında asla yersiz bir dram olmaması. En kötü yanıysa, hayatı dümdüz anlatırken, bize yeterince dramatik göstermeyi başarması.

1 yorum:

  1. Ben de çok beğendim bu kitabı. Daha önce Toza Sor'u okumuştum. :)

    YanıtlaSil